·

GAYRİMENKUL DANIŞMANI NEDİR? GAYRİMENKUL DANIŞMANINA NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

Gayrimenkul Danışmanı Nedir?

5 Haziran 2018 gün ve 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik maddeleri gereğince Yetki Belgesi’ne sahip olan ve aşağıdaki hizmetleri gerçekleştiren kişilere Gayrimenkul Danışmanı denir.

a) Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak.

b) Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma ve raporlama yapmak.

c) Taşınmazın rayiç satış veya kira bedeli hakkında iş sahibine bilgi vermek.

ç) Tapu işlemlerine aracılık etmek.

d) Alıcı veya kiracı ile sözleşme yapmak, kira bedeli ödemeleri ile abonelik işlemlerini takip etmek, taşınmazın tamiri, bakımı ve onarımı gibi hizmetlerin verilmesini sağlamak ve bu hususlarla ilgili süreç hakkında iş sahibini bilgilendirmek.

e) Taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti vermek.

f) Taşınmaz ticaretine ilişkin diğer hizmetleri yürütmek.

Niçin Gayrimenkul Danışmanına İhtiyaç Duyulur?

Hasta olduğunuzda kime gidersiniz?

Ya mahkemede işiniz olduğunda?

Peki; hayatınızda yaptığınız belki de en büyük yatırımlara karar verirken kime danışıyorsunuz?

Gayrimenkul Danışmanı olarak 2 yıldan uzun süre meslekte kalabilen danışmanların ortak özelliği her gün ortalama en az 5 yeni müşteri ile tanışmış olmalarıdır. Bunun anlamı; her yıl gayrimenkul almak, satmak ya da kiralamak isteyen en az 1.825 kişi ile görüşmektir. 2019 yılında Türkiye’de yaklaşık 62 kişide 1 kişi konut alımı yapmışken ortalama bir danışman yılda en az 1.825 kez mülk sahipleri, alıcılar, satıcılar, kiracılar ile çalışmaktadır. 

Bir gayrimenkulün alım ya da satım kararı çok farklı sebeplerle verilebilir. Her bir işlem kendi özel hikayesine sahiptir. Sebepler, artan / azalan kapalı alan m2 ihtiyacı, sabit gelir elde etme niyeti, orta-uzun vadede en iyi yatırım aracının gayrimenkul almak olduğu inancı, nakit gereksinimi, lokasyon değişikliğinin zaruri hale gelmesi vb olabilir. 

Bununla birlikte, niçin Gayrimenkul Danışmanına ihtiyaç duyulur? sorumuza şöyle devam edebiliriz; Gayrimenkulünü satmak isteyen mülk sahipleri ve alıcı adayları da farklı beklentiler ve motivasyonlar ile yola çıkmaktadırlar. Mülk sahiplerinin gayrimenkulleri edinme maliyetlerinin üzerinde karla satma beklentisi, alıcı adaylarının ‘alırken kar etme’ isteğiyle kesişebildiğinde işlemler olmaktadır. Bununla birlikte, harcanan emek ve yaşanmış anılar nedeniyle mülk sahibi tarafından gayrimenkul ile kurulmuş olan duygusal bağ çoğu kez maddi kabiliyetin ötesinde empati ve anlayışlı tutum gerektirmektedir. 

Gayrimenkul işlemlerinde, bir tarafta mal sahibi, diğer tarafta para sahibi vardır. İlişki yönetiminde hata potansiyel EGO çatışmasına sebep olur ve pire için yorgan yakılması deyimi olası durumu çok güzel açıklar. 

Konut ve ticari gayrimenkullerin çok farklı tipleri vardır. Her birisi, değerlemede özel uzmanlık gerektirir. Tüm gayrimenkul tiplerinin satın alma kararı verilirken dikkate alınması gereken kriterleri farklıdır. Gayrimenkul tipleri ve değerlendirme kriterleri diğer yazılarda detaylı olarak anlatılmıştır. 

Gayrimenkullerin üzerinde, mülk sahibinin kendisinin dahi haberi olmayan, haciz, ipotek, şerh vb borçlar ve satışa engel durumlar bulunabilir. Tapu takyiddat yazısı alınarak gayrimenkule özel tüm kütük kayıtları kontrol edilmelidir. 

Sonuç olarak; görüldüğü üzere, her bir gayrimenkulün satış süreci, alıcısıyla, satıcısıyla, işlem sebebiyle, gayrimenkulün kendi değeri ve kütük kayıtlarındaki kısıtlar ile kendine özeldir. Bu nedenle her bir satış işlemi, tarafların farklı beklenti ve iletişim kabiliyetleri göz önüne alınarak özenle yürütülmesi gereken bir diyalog süreci, ayrıca satışa konu gayrimenkulün özel durumu ve değerlemede dikkate alınması gereken kriterler nedeniyle teknik uzmanlık seviyesi gerektirir.

Gayrimenkul danışmanları, sahip oldukları tecrübe ile, doğru ihtiyaç analizinden portföyün pazarlanmasına, satış kapamadan süreçte çıkacak tüm problemlerin giderilmesine ve işlem sonrasında destek faaliyetlerine kadar gerekli hizmeti vermekle sorumludurlar. 

İyi bir gayrimenkul danışmanı size para ve zaman kazandırır.

İlgili Yazılar

Gayrimenkulünüzü profesyonel bir pazarlama kanalı kullanarak satmak, doğru bir kiracıya vermek ya da ihtiyacınız olan gayrimenkulü almak / kiralamak istiyorsanız hemen bana ulaşın 

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed